narzędzia do organizacji czasu i zadań

NAJLEPSZE NARZĘDZIA DO ORGANIZACJI CZASU I ZADAŃ

Mimo, że jestem osobą bardzo dobrze zorganizowaną, która lubi mieć wszystko pod kontrolą, ostatnio zmagam się z brakiem czasu. Moja lista rzeczy do zrobienia, pomysłów, spotkań i planów ciągle się wydłuża. Aby to wszystko ogarnąć muszę się nieźle nagimnastykować. Dziś przedstawię Wam najlepsze narzędzia do organizacji czasu i zadań.

 

„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.” Albert Einstein

TRELLO

Jest to platforma, która zdecydowanie znajduje się na szczycie listy moich narzędzi do organizacji czasu. Jest na tyle wszechstronna, że może służyć do organizacji codziennych zadań, planowania wesela, tworzenia listy zakupów, spisywania przeczytanych książek czy zapisywania ciekawych linków. To jest moje centrum dowodzenia wszechświatem. Mam tam absolutnie wszystko, luźne myśli, ciekawe artykuły, cytaty, pomysły na wpisy. Aplikacja jest dostępna do ściągnięcia na telefon, ale można z niej również korzystać przez Internet. Jest niezwykle intuicyjna i łatwa w obsłudze. Najpierw tworzymy Tablicę (Board), a następnie zakładki. Zakładki mogą składać się z kolejnych małych zakładek, które można komentować, zaznaczać, przypiąć do nich etykietę czy archiwizować kiedy już są nieaktualne. Można również ustawiać deadliny. Zakładki oraz te mniejsze zakładki, które tworzą swoistą listę, można swobodnie przenosić. To tylko brzmi tak skomplikowanie! Wypróbuj, a na pewno znajdziesz idealne wykorzystanie Trello do organizacji swoich zadań.

Przykładowo mam listę książek do przeczytania, przeczytanych oraz tych, które obecnie czytam. Poszczególne tytuły mogę dowolnie przesuwać i przenosić w zależności od tego czy już daną książką przeczytałam czy nie.

trello

WTYCZKA DO CHROME – MOMENTUM

Wtyczka do Chrome Momentum pozwala mi usystematyzować zadania, które muszę wykonać w najbliższym czasie. Wyznaczam codziennie jeden, główny cel, który powinnam zrealizować, a dodatkowo mogę stworzyć to do list, z której następnie mogę odhaczyć wykonane zadania. Jeśli czegoś nie zdążymy zrobić w danym dniu, aplikacja pamięta niewykonane zadania i wyświetla je aż do czasu, gdy je odhaczymy.

Jednak jest jeszcze coś wyjątkowego w tej aplikacji. Przepiękne zdjęcia z całego świata w tle. Miasta, miasteczka, plaże, lasy, góry. Każdego dnia inne. Na dole znajdziemy odnośnik do tego, gdzie dane zdjęcie zostało wykonane. Poza tym, na dole strony codziennie wyświetla się nam inny, motywujący cytat.

TRADYCYJNY KALENDARZ

Pomimo wielu zalet dwóch poprzednich narzędzi, nie wyobrażam sobie planowania i organizacji czasu bez tradycyjnego kalendarza, który noszę ze sobą zawsze w torebce. W chwili obecnej korzystam z Plannera Moleskine z motywem z Małego Księcia. Najbardziej podoba mi się w nim to, że ma układ tygodniowy, więc kiedy jest otwarty, z jednej strony mam poszczególne dni danego tygodnia, po drugiej natomiast miejsce na notatki. To rozwiązanie sprawdza się u mnie najlepiej.

Wyznaczam sobie zadania, planuję dni publikacji postów, a także zaznaczam urodziny najbliższych i wydarzenia, o których muszę pamiętać.

najlepsze narzędzia do organizacji czasu i zadań najlepsze narzędzia do organizacji czasu i zadań P1040258_Fotor

WYDRUKOWANE PLANNERY

Wydrukowane plannery służą mi przede wszystkim w pracy. Na tablicy, która wisi na poziomie mojego wzroku, wisi miesięczny planner z zaznaczonymi ważnymi wydarzeniami. Większość związanych jest z pracą, jednak jeśli nie mogę o czymś zapomnieć, koniecznie zapisuję to również tam. Oczywiście nie obyłoby się bez zaznaczania poszczególnych dat kolorowymi długopisami czy zakreślaczami.

W sieci jest mnóstwo ciekawych wzorów, układów, które na pewno zadowolą nawet najbardziej wybredne gusta. Oto kilka przykładowych stron, z których ściągniecie darmowe plannery:

  • plannery w wielu formatach – dzienne, tygodniowe, miesięczne – na stronie Emily Ley
  • u Kasi znajdziecie mój ulubiony planner, który towarzyszy mi już od dobrych kilku miesięcy. Ma wszystko czego potrzebuję.
  • mnóstwo wzorów od ZorganizowanejZnajdziecie tam również check listy dotyczące domowych porządków, tabelkę, w której możecie wpisywać i porównywać ceny w danych sklepach, czy prosty planner pozwalający zaplanować publikację postów
  • Karoliny znajdziecie zestawienie kalendarzy do druku
  • Natalii jak zawsze minimalistycznie. Piękny kalendarz na 2016 oraz miesieczne plannery
  • kolorowe kalendarze, plannery miesięczne oraz tygodniowe, a także to do lists
  • darmowe planery do druku na Ogarniamsie.pl.
  • Co miesiąc u Aliny znajdziecie planner na dany miesiąc.

Dodatkowo przy organizacji spraw blogowych pomaga mi funkcja zarówno wersji roboczych jak i planowania publikacji postów na Facebooku.


W jaki sposób kontrolujecie to co macie do zrobienia? Znacie Trello albo Momentum? A może macie do polecenia jeszcze inne narzędzia do organizacji czasu i zadań?

Korzystacie jeszcze z tradycyjnego kalendarza bądź plannera?