plaza Hovdsundet

CO ZOBACZYĆ W OKOLICY BODØ? PLAŻA HOVDSUNDET

Plaża Hovdsundet to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy Bodø. Biała, piaszczysta plaża położona pomiędzy stromym klifem a wyspą tworzą niepowtarzalny widok.

Jak się więc dostać na plażę Hovdsundet?

Najlepiej do punktu, w którym można rozpocząć trekking na plażę Hovdsundet dostać się autem. Jadąc z Bodø należy kierować się w stronę Kjerringøy drogą numer 834 i skręcić w lewo w kierunku Mjelle. Z centrum miasta trasa zajmuje około 20-25 minut. Zaraz po wjeździe w lasek po lewej stronie jest mały parking na kilka aut, jeśli nie znajdziecie tu miejsca to kilkadziesiąt metrów dalej po prawej stronie jest duży parking.

Trekking zaczyna się właśnie tam gdzie znajduje się mały parking przy wejściu do lasu. Najpierw idziemy ścieżką w lesie, potem chwilkę polaną, by po chwili wskoczyć na skały. Po około pół godzinie dochodzimy do plaży Auvika, z której rozpościerają się przepiękne widoki.

plaza Hovdsundet

To tutaj latem rozłożyliśmy namiot, a dopiero potem ruszyliśmy w dalszą trasę. To jest bardzo popularna miejscówka wśród lokalsów. Świetne miejsce na ognisko, kąpiel (oczywiście dla odważnych, którym nie przeszkadza zimna woda), i obserwowanie gry kolorów na niebie. Gdy byliśmy tam na początku czerwca trafiliśmy na przepiękną pogodę, bezchmurne niebo i wieczorny spektakl światła. Pamiętajcie, że w tym okresie słońce już nie zachodzi. Tak więc latem jak najbardziej polecam wycieczkę z noclegiem, gdzie można w duchu norweskiego friluftsliv aktywnie odpocząć na łonie natury.

Ścieżka nie jest w żaden sposób oznaczona, najlepiej trzymać się jak najbliżej brzegu. Trasa nie jest szczególnie trudna, ale w niektórych momentach trzeba trochę się nagimnastykować na dużych skałach. Nam zajęło 1,5h żeby dotrzeć do punktu, z którego rozpościera się przepiękny widok z góry na Hovdsundet. Latem na plaży był pan w kajaczku, któremu niesamowicie zazdrościliśmy! Jesienią za to trafiliśmy na wysoki stan wody i plaża była zalana – ale widoki nadal były przepiękne! Szczególnie w jesiennym, złotym świetle. Na dół na plażę można zejść, ale my jeszcze tego nie robiliśmy.

Plaża Hovdsunedet – informacje praktyczne:

  • trasa liczy około 8 kilometrów w obie strony
  • w zależności od tempa trasa zabierze od 3-4h w obie strony
  • warto sobie zarezerwować więcej czasu i po drodze urządzić piknik – czy to z widokiem na Hovdsundet czy na plaży Auvika, którą mijamy po drodze
  • warto ubrać wodoodporne buty, nawet latem ścieżka w lesie była bardzo błotnista, a jesienią błoto było prawie na całej trasie jeśli akurat nie szło się po kamieniach
  • na trasie można uzupełnić zapas pitnej wody

plaza Hovdsundet

Będąc w tej okolicy grzechem byłoby nie zajrzeć na Mjelle. To przepiękna, spokojna, wręcz idylliczna okolica. Przy dobrej widoczności rozpościera się tu przepiękny widok na Lofoty. Idąc z parkingu w prawo można dojść do plaży z czerwonym piaskiem. Widoczki tutaj typowo pocztówkowe!

Zaskoczyłam Was tym miejscem? Plaża Hovdsundet kojarzy się raczej z rajskim klimatem, a nie mroźną północą, prawda? Ale jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w okolicy Bodø. Zgadzacie się?