CO ZOBACZYĆ W PERTH?

Perth było naszym pierwszym przystankiem w Australii. To przypadek (a w sumie tanie loty) zdecydował o tym, że australijską przygodę rozpoczęliśmy od najbardziej odizolowanego miasta na świecie. Ciekawi jesteście co można zobaczyć w Perth? Czy warto w ogóle tam jechać?

Perth to ciekawe miasto. Jednak nie na tyle, aby stało się ono naszym domem przez kolejne miesiące. To był piękny wstęp do tego co nas czeka.

KILKA FAKTÓW I PRAKTYCZNYCH INFORMACJI

 • Perth jest stolicą stanu Australia Zachodnia
 • Perth położone jest przy ujściu Rzeki Łabędziej (Swan River)
 • jest czwartym miastem w Australii pod względem populacji i zamieszkuje je 2 miliony ludzi
 • obecnie miasto słynie z górnictwa, głównie wydobywa się tu rudę żelaza, ale także złoto, ropę naftową i gaz ziemny
 • Perth to najbardziej odizolowane miasto na świecie – do najbliższego dużego miasta, Adelajdy, dzieli je prawie 3000 km
 • w CBD (Central Business District) czyli w samym centrum miasta jest strefa bezpłatnego Wi-Fi
 • w centrum miasta obowiązuje darmowy transport miejski, mapę darmowej strefy znajdziecie tutaj

 

KINGS PARK AND BOTANIC GARDEN

Pięknie usytuowany na wzgórzu park, który oficjalnie został otwarty w 1895 roku. Wewnątrz parku znajduje się ogromny ogród botaniczny, w którym znajdziemy okazy miejscowej roślinności.

co zobaczyc w perth przewodnik kings parkco zobaczyc w perth przewodnik kings park

Z parku roztacza się piękny widok na miasto i rzekę Łabędzią.

co zobaczyc w perth przewodnik kings park

Pośrodku ogrodu botanicznego znajduje się Lotterywest Federation Walkway czyli most, który ciągnie się przez ponad 600 metrów pośród koron wysokich eukaliptusów. Jest on wysoki na 52 metry i rozciąga się z niego przepiękna panorama, zarówno na busz, jak i na Perth.

co zobaczyc w perth przewodnik kings parkco zobaczyc w perth przewodnik kings park

co zobaczyc w perth przewodnik kings parkco zobaczyc w perth przewodnik kings park

Chwila dla fotoreporterów…

co zobaczyc w perth przewodnik kings park

Na końcu trasy znajduje się wieża przypominająca spiralę DNA. To kolejny punkt, z którego można z wysokości popodglądać miasto.

 co zobaczyc w perth przewodnik kings park

A tu kilka ujęć z innego, bardziej słonecznego dnia, gdy do Kings Parku zawitaliśmy, aby urządzić sobie mały piknik w sobotnie popołudnie.

co zobaczyc w perth przewodnik kings parkco zobaczyc w perth przewodnik kings park

PERTH CULTURAL CENTRE

Centrum Kulturalne Perth znajduje się zaraz za główną stacją kolejową. Znajdziemy tutaj:

 • Art Gallery of Western Australia
 • Western Australian Museum
 • State Library of Western Australia
 • Perth Institute of Contemporary Arts
 • Blue Room Theatre
 • State Theatre Centre of Western Australia
 • Central Institute of Technology

W Instytucie Sztuki Współczesnej zachwycaliśmy się pracami nawiązującymi do historii Aborygenów, zaś w Galerii Sztuki Australii Zachodniej podziwialiśmy prace, nie tylko australijskich artystów, ale również ciekawą wystawę o Sneakersach i historii butów sportowych.

 co zobaczyc w perth przewodnik muzeum

co zobaczyc w perth przewodnik muzeum

 

Jest to tętniąca życiem okolica, gdzie na dziedzińcu znajduje się mały amfiteatr, w którym kilkakrotnie widzieliśmy artystów występujących na żywo. Jeśli potrzebujecie skorzystać z komputera, Internetu czy po prostu musicie coś wydrukować, zajrzyjcie do Biblioteki Stanowej. Nieco dalej znajdziecie sporo fajnych knajpek, pięknie urządzonych sklepów i kolorowych graffiti.

co zobaczyc w perth przewodnik co zobaczyc w perth przewodnik muzeum

co zobaczyc w perth przewodnik co zobaczyc w perth przewodnik

SOUTH PERTH

South Perth to dzielnica zaraz po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko CBD. To spokojna dzielnica, w której dominuje zieleń. Warto złapać prom z Elizabeth Quay do Mends St Jetty i wybrać się na wolny spacer wzdłuż rzeki aż do Heirisson Island.

Wzdłuż wybrzeża znajdziecie sporo punktów, w których można urządzić sobie grilla. Dobra wiadomość jest taka, że grille te są darmowe, ogólnodostępne i działają na przycisk. Nie wiem do końca czy są gazowe czy elektryczne, ale to nie są grille jakie znamy z Polski, jest to raczej płyta, która się nagrzewa. Tak czy siak to idealna opcja na krótki relaks z widokiem na miasto.

co zobaczyc w perth przewodnik

HEIRISSON ISLAND

Heirisson Island to wyspa, na której znajduje się maleńki rezerwat kangurów. Sama wyspa jest urocza i usiana zadziwiająco piękną roślinnością. Rozkoszujcie się powolnym spacerem, róbcie selfie z leniwymi kangurami i podziwiajcie pięknie widoki, które roztaczają się na miasto.

co zobaczyc w perth przewodnik heirisson islandco zobaczyc w perth przewodnik heirisson island co zobaczyc w perth przewodnik heirisson island co zobaczyc w perth przewodnik heirisson islandco zobaczyc w perth przewodnik heirisson island

co zobaczyc w perth przewodnik heirisson island

ELIZABETH QUAY I THE BELL TOWER

To mały port, przy którym znajduje się intrygująca i dosyć kontrowersyjna budowla jaką jest The Bell Tower. To wieża, inaczej nazywana Swan Tower, na której znajduje się 18 dzwonów, z których 12 to zabytkowe dzwony z Kościoła św. Marcina znajdującego się na Trafalgar Square w Londynie, podarowane Australii Zachodniej w ramach obchodów dwustulecia (200 lat od przybycia pierwszej floty brytyjskiej wypełnionej skazańcami w Sydney). Kolejne 6 dzwonów zostało dostarczonych przez odlewnię Whitechapel Bell Foundry, a dzwony wykonane są z metali wydobywanych w Australii.

Więc skąd kontrowersje? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. $5,5 miliona, które zamierzano wydać na budowlę upamiętniającą nowe tysiąclecie nieco oburzyło mieszkańców, którzy wprost nazwali inwestycję marnotrawstwem pieniędzy. Z czasem jednak The Bell Tower stało się ikoną miasta. Wstęp kosztuje $18.

Ale Elizabeth Quay to nie tylko The Bell Tower, to również miejsce, gdzie można dobrze zjeść, odpocząć, pograć w mini golfa, a zimą pojeździć na lodowisku. Znajduje się tam też ta 29 metrowa rzeźba zwana Spanda, którą możecie podziwiać poniżej.

Jeśli macie ochotę zjeść coś dobrego w Elizabeth Quay to koniecznie zajrzyjcie do Annalakshmi, restauracji indyjskiej, która działa na zasadach bufetu, a płaci się według uznania. Pyszne curry, aromatyczne zupy, ryże.

FREMANTLE

Fremantle to miejscowość oddalona od Perth o zaledwie godzinę autobusem. Panuje w niej luźny, bardzo przyjazny klimat, szczególnie podczas weekendów, kiedy trwają w mieście różnego rodzaju targi. Można tu dostać tanie owoce i warzywa, pamiątki, ubrania vintage, ale również pyszne jedzenie.

co zobaczyc w perth przewodnik fremantle co zobaczyc w perth przewodnik fremantle co zobaczyc w perth przewodnik fremantleco zobaczyc w perth przewodnik fremantle

co zobaczyc w perth przewodnik fremantle co zobaczyc w perth przewodnik fremantle

Przy nabrzeżu znajduje się ogromny park, w którym tłumy młodych ludzi próbowały swoich sił na wielkich rampach w skateparku, a zaledwie kilka kroków dalej znajdowało się wielkie, odkryte lodowisko.

Litte Creatures Brewing zrobił na mnie ogromne wrażenie. Browar-restauracja-pub znajduje się w ogromnej hali, która kiedyś należała do budynków portowych. Przemieniona została w nowoczesne, ale industrialne pomieszczenie, które zachwyca. Nie miałam ochoty stamtąd wychodzić.

co zobaczyc w perth przewodnik fremantleco zobaczyc w perth przewodnik fremantle

PERTH HILLS DISCOVERY CENTRE

Do Perth Hills Discovery Centre zabrał nas nasz drugi host z Couchsurfingu, u którego zostaliśmy na ostatnie dwie noce w Perth. D. był bardzo aktywnym użytkownikiem tego portalu i nie tylko przyjmował u siebie gości, ale również organizował różne eventy, wypady do pubów czy małe wycieczki za miasto. Kiedy więc zaproponował wypad na 15 km spacer po buszu z grupką znajomych z Couchsurfingu nie wahaliśmy się ani chwili.

Spędziliśmy cudownie nasz ostatni dzień w Perth, spacerując, poznając nowych ludzi, ale przede wszystkim chłonąc naturę, która tak bardzo różni się o tej, którą znamy z Europy. Bujne palmy, zielone eukaliptusy, egzotyczne kwiaty. W pewnym momencie jednak wkroczyliśmy na teren, który został zniszczony na skutek pożarów. W powietrzu unosił się specyficzny zapach.

Koło 12 robimy sobie przerwę na lunch, siadamy na skałach, wyciągamy nasze lunch boxy i pośrodku niczego cieszymy się tą chwilą.

co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre

co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre  co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre

co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre

W drodze powrotnej robimy sobie chwilę przerwy w pubie, który znajduje się zaledwie 1km od parkingu, na którym zostawiliśmy auta. Właściciele pubu wysypali ziarenka, którymi dokarmiają kangury i papugi… Tylko zobaczcie ten abstrakcyjny widok. W pewnym momencie zgraja kangurów pojawiła się znikąd. Kiedy ktoś tylko się ruszył, kangury z uroczych zwierzątek przeistaczały się w istoty, które jak trzeba by było to bez dwóch zdań zaatakowałyby intruza. co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre  co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre co zobaczyc w perth przewodnik perth hills discovery centre


Jak Wam się podoba w Perth? Mielibyście ochotę odwiedzić to odludne miasto?