Jeśli podglądasz mnie na Instagramie to pewnie zdążyłaś/eś zauważyć, że nie ma zbyt wielu zdjęć bez kubka. A w kubku herbata. Ale żeby tam jedna! Nie, nie. Otwierasz moją magiczną szafkę, a tam do wyboru do koloru. Herbata czerwona, zielona, biała. Rumianek, mięta, czystek, mięta. A także kilka kolorowych opakowań herbatek Pukka kryjących same naturalne i aromatyczne połączenia ziół i kwiatów. No bo czy połączenie róży, rumianku i lawendy nie brzmi nieziemsko? To właśnie Pukka Love. Za wieczorne wyciszenie odpowiada Pukka Night Time czyli połączenie m.in. kwiatu owsa, korzenia lukrecji, rumianku i kwiatu lawendy.
Jednak do moich faworytów jeśli chodzi o dobroczynny wpływ na moje zdrowie oraz wygląd jest zdecydowanie czystek. To u Gosi pierwszy raz zetknęłam się z tą nazwą, a po przeczytaniu jej wpisu od razu postanowiłam sprawić sobie opakowanie tego zioła.
Pamiętajcie picie ziół nie jest zarezerwowane wyłącznie dla naszych babć. Przekonajcie się jak dobroczynny wpływ na Twoje zdrowie i urodę może mieć picie czystka.
CZYSTEK
O czystku można by napisać elaborat. Jest to zioło, które ma tak dużo pozytywnych właściowości, że trudno wybrać tylko kilka.
- napar z czystka jest bogaty w polifenole, które są silnymi przeciwutleniaczami odpowiedzialnymi za neutralizację wolnych rodników. Wolne rodniki natomiast przyczyniają się do wielu chorób, w tym nowotworowych. Polifenole ponadto, hamują rozwój oraz powstawanie stanów zapalnych w organizmie, wzmacniają, dodają energii. Czystek zawiera większą liczbę antyoksydantów niż zielona herbata czy czerwone wino.
- zwiększa odporność.
- czystek pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, więc zamiast po kolejne tabletki na grypę i przeziębienie, sięgnij po ten magiczny napar.
- usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu (palacze, to coś dla Was).
- ma właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne, antyalergiczne, antywirusowe. Pomoże w walce z łupieżem, trądzikiem, łuszczycą, opryszczką.
- działa odmładzająco, gdyż hamuje rozkład kolagenu, a więc opóźnia proces starzenia się skóry.
- czystek działa wybielająco na zęby i pomaga dbać o higienę jamy ustnej, odświeża oddech. Po umyciu zębów wystarczy drogeryjny płyn do płukania jamy ustnej zastąpić naparem z czystka.
- pomaga redukować nieprzyjemny zapach potu.
- pobudza pracę jelit i reguluje przemianę materii.
Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale od jakiegoś miesiąca, od kiedy zaczęłam pić czystek ustąpiły bóle żołądka, z którymi zmagałam się od kilku lat. Badania lekarskie niczego nie wykazały, więc pozostało mi samej, metodą prób i błędów eliminować produkty, które niekorzystnie wpływały na moje samopoczucie. Nie wiem czy słusznie, jednak łączę te dwa fakty ze sobą i wierzę, że czystek pomógł mi uporać się z bólami żołądka.
Na co należy zwrócić uwagę kupując czystek?
Na to, aby susz składał się wyłącznie z listków oraz kwiecia. Ziele czystka powinno być cięte a nie mielone. Wielu producentów dodaje również łodyżki, które nie dość, że nie mają żadnych dobroczynnych właściwości, to również pogarszają smak naparu.
Jak pić czystek?
1 łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem i parzymy 5-8 minut pod przykryciem. Ten sam susz można zalać wrzątkiem aż do 4 razy.
Wszyscy podkreślają, że czystek należy pić często i regularnie, a efekty będą widoczne już po miesiącu.
Słyszeliście kiedyś o czystku? Dacie się skusić na filiżankę tego aromatycznego naparu?
Do następnego!