HENNINGSVÆR – CZYLI CO ZOBACZYĆ NA LOFOTACH

Henningsvær to chyba moja ulubiona miejscowość na Lofotach. Przepięknie położona mieścina na kilku wyspach połączonych mostami. Góry wyrastające wprost z morza, skrzeczące mewy, turkusowa, krystalicznie czysta woda, a do tego wyjątkowy klimat, który panuje w tym miejscu. Już się nie zastanawiaj co zobaczyć na Lofotach. Zacznij przygodę na tym pięknym archipelagu od zobaczenia Henningsvær.

Trudno to opisać, ale są miejsca, które odwiedzamy i od razu czujemy się w nich dobrze – tak właśnie było w tym przypadku. To miejsce znane nie tylko z połowu ryb, ale również ze sportów wspinaczkowych czy maleńkich sklepików z rękodziełem.

Sauna i pyszna restauracja w Trevarefabrikken

Swoją wizytę w Henningsvær rozpoczęliśmy od relaksu w saunie w Trevarefabrikken (w chwili obecnej wynajęcie sauny to koszt 750nok – przed czasami korona wirusa do sauny wstęp kosztował 250nok od osoby, teraz trzeba wynająć ją w całości, więc jest to fajna sprawa dla grup bądź rodzin). Ta sauna nam się marzyła odkąd przypadkowo Arek natknął się na jej zdjęcie na Instagramie. Mała, drewniana konstrukcja, z jedną przeszkloną ścianą wychodzącą wprost na skały i morze, w którym można się zanurzyć, aby schłodzić się nieco pomiędzy sesjami w saunie.

Trevarefabrikken to miejsce stworzone przez dwóch braci, którzy w 2014 roku wybrali się na Lofoty i będąc w Henningsvær poznali w barze muzyka, z którym wybrali się na hike na pobliską górę Festvågtind, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na miasteczko, ale również na maleńkie wyspy usiane na morzu, które ma taki kolor, że aż trudno uwierzyć, że jest prawdziwe. To naprawdę widoki kojarzące się z tropikami, a nie z krajobrazem za kołem podbiegunowym. Dla mnie to była ogromna niespodzianka!

Podczas tej wyprawy muzyk napomknął, że w miasteczku jest stara fabryka na sprzedaż. Następnego dnia bracia wybrali się na spotkanie z właścicielem, który opowiedział im o budynku, w którym ponad 70 lat trwała przemysłowa produkcja – od obierania krewetek, po obróbkę drewna i wędzenie węgorzy. Kilka dni później bracia za ostatnie oszczędności kupili starą fabrykę, którą na przestrzeni lat przekształcili w bar (stworzony z drewna wyrzuconego przez morze), restaurację, kawiarnię i hotel. Od 2017 odbywa się tam również festiwal muzyczny. Kocham takie historie!

My jedliśmy tam genialną pizzę z pieca opalanego drewnem, a wieczorem wegańskie curry (trafiliśmy na social night podczas, której serwują jedno danie a jego cena wynosi 100nok).

Więcej przeczytacie na ich stronie: https://www.trevarefabrikken.no/our-story

Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Trevarefabrikken Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Trevarefabrikken Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Trevarefabrikken Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Trevarefabrikken Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Trevarefabrikken Co zobaczy na Lofotach Henningsvær 

Gdzie zjeść? Co zobaczyć?

Mimo że Henningsvær jest maleńkie (według danych z 2018 roku ma zaledwie 510 mieszkańców) to ma naprawdę sporo do zaoferowania. Jest tu galeria sztuki Kaviar Factory, w której mieści się również sklepik ze sztuką użytkową. Kilka urokliwych kawiarń, ze stolikami na zewnątrz, sklepiki z rękodziełem oraz nasz kolejny faworyt jeśli chodzi o dobre jedzenie – Klatrekaféen, w której jadłam zupę rybną, o której marzę codziennie od kiedy jej spróbowałam! To miejsce znane jest również ze szkoły wspinaczkowej. Więc jeśli marzycie o przygodzie na Lofotach to może warto pomyśleć o nauce wspinaczki? Miejscówek tutaj nie brakuje! Zimą za to można wynająć przewodnika i zjechać z jednego z okolicznych szczytów.

Klatrekafeen Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Klatrekafeen Co zobaczy na Lofotach Henningsvær 

Słynnne boisko do piłki nożnej w Henningsvær

Henningsvær możecie również kojarzyć ze względu na malowniczo położone boisko do piłki nożnej. To jedno z najbardziej fotografowanych obiektów na Lofotach! Widok z lotu ptaka na to miejsce robi ogromne wrażenie! Jak widzicie na poniższych zdjęciach w pobliżu boiska stoją specjalne, drewniane konstrukcje, na których suszy się tørrfisk czyli tradycyjny norweski, suszony dorsz.

Co zobaczy na Lofotach Henningsvær boisko Co zobaczy na Lofotach Henningsvær boisko Co zobaczy na Lofotach Henningsvær boisko Co zobaczy na Lofotach Henningsvær boisko Co zobaczy na Lofotach Henningsvær boisko

Festvågtind

Festvågtind to szczyt położony na wysokości 541 m n.p.m. z oszałamiającym widokiem na morze i na rybacką wioskę Henningsvær. Auto można zostawić na kilku małych parkingach, które znajdują się na końcu wyspy Austvågøy (trudno je przegapić), a początek szlaku znajduje się nieco ukryty w krzakach (spójrzcie na mapkę poniżej). Trasa to około 3km w dwie strony. Cała trasa jest dosyć stroma, więc warto mieć to na uwadze.

Przy Heiavatnet można skręcić w prawo i już na tej wysokości można zachwycać się pięknymi widokami. Jest tam kilka punktów widokowych, z których można strzelić pamiątkową fotkę.

Natomiast skręcając w lewo wchodzimy na kamienisty szlak, który prowadzi prosto na szczyt. My byliśmy na początku lipca i mimo przyjemnej pogody na dole, na szczycie było mgliście i chłodno, więc warto pamiętać o dodatkowej warstwie, aby nie zmarznąć.

Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind
Screenshot z aplikacji mobilnej Outtt

Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind Co zobaczy na Lofotach Henningsvær Festvågtind

Gdzie spać w Henningsvær?

Jako, że szczególnie latem kochamy spać na dziko w namiocie, ewentualnie na pięknie położonych kempingach zdecydowaliśmy się na tę opcję. Miejsc noclegowych w Henningsvær nie brakuje, my jednak wybraliśmy nocleg na dziko na Rørvikstranda, małej plaży w zatoczce z turkusową wodą oddaloną o 7km od centrum miasteczka. Przy plaży znajdują się toalety płatne 10nok. Do późnego wieczora siedzieliśmy przy ognisku, popijaliśmy wino, smażyliśmy ser nad ogniem i podziwialiśmy genialne widoki. Turkus wody potrafi przyprawić o zawrót głowy!

Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær  Co zobaczy na Lofotach Henningsvær 

Jak Wam się podobała krótka wycieczka po Henningsvær? Byliście kiedyś na Lofotach? Jeśli nie to co chcielibyście najbardziej zobaczyć? Czy boisko w Henningsvær jest na Waszej liście must see?

Poprzednie wpisy z Lofotów znajdziecie tutaj.