JAK PRZEDŁUŻYĆ WIZĘ WORK AND HOLIDAY W AUSTRALII (SUBCLASS 462)

Dostałam od Was sporo wiadomości z prośbą o informację jak udało nam się przedłużyć wizę Work and Holiday w Australii (subclass 462). Tak więc jest to wpis dla szczęśliwców, którzy już w trakcie pobytu w Australii stwierdzili, że wyjeżdżać po roku nie chcą, bądź dla tych, którzy spełnili warunki przedłużenia wizy, wyjechali z Australii i przed ukończeniem 31 roku życia chcieliby do Australii wrócić. Warunków jest kilka więc zacznijmy od początku.

Warunkiem kluczowym do przedłużenia wizy 462 jest przepracowanie co najmniej 3 miesięcy (bądź 88 dni) na północ od Zwrotnika Koziorożca. Listę kodów pocztowych miejscowości, które łapią się do tych kryteriów znajdziecie na drugiej stronie tego wniosku.

JAKĄ PRACĘ MOGĘ WYKONYWAĆ BY PRZEDŁUŻYĆ WIZĘ?

Aby przedłużyć wizę Work and Holiday należy podjąć zatrudnienie w jednej z poniższych branży:

  • uprawa roślin bądź hodowla zwierząt
  • wędkarstwo bądź połów pereł
  • hodowla i wyrąb drzew
  • turystyka i tzw. hospitality

Nie poznałam nikogo kto pracował w dwóch środkowych branżach. Zazwyczaj backpackersi wybierają farmę bądź hospitality, bo tej pracy jest najwięcej. Pełna lista zawodów znajduje się tutaj.

O farmach słyszałam różne opinie, najczęściej jednak negatywne. Mała płaca, często pracodawcy potrącają pieniądze za zakwaterowanie, wyżywienie, słyszałam również o przypadkach, w których nie wystawili payslipów więc o wizę nie można było się starać. Jeśli ktoś miał pozytywne doświadczenia i chciałby się podzielić konkretną nazwą farmy to bardzo proszę, myślę, że to będzie bardzo pomocna informacja.

My od razu wiedzieliśmy, że będziemy szukać pracy w hospitality. Co więc kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Turism & Hospitality według rządowej strony internetowej obejmuje takie oto stanowiska pracy:

  • wszelkie stanowiska pracy, gdzie podstawowym celem jest świadczenie usług turystom, w tym przewodnik, operator wycieczek, instruktor zajęć na świeżym powietrzu, świadczenie usług transportowych
  • managerowie i kuratorzy muzeów, przewodnicy muzealni
  • wszelkie stanowiska pracy w hotelach lub innych obiektach noclegowych, restauracjach, kawiarniach, barach i kasynach
  • organizatorzy konferencji i eventów.

Przykładowe zawody: kucharz, kelner, kierowca autobusów wycieczkowych, instruktor nurkowania.

Zawód ten musi się znajdować na liście Australian and New Zealand Standard Classification of Occupations. Pełen wykaz zawodów z zakresu turystyki i hospitality znajdziecie tutaj.

ILE TRZEBA PRACOWAĆ U DANEGO PRACODAWCY BY PRZEDŁUŻYĆ WIZĘ WORK AND HOLIDAY?

Na stronie rządowej czytamy, iż trzy miesiące określonej pracy odpowiadają trzem miesiącom kalendarzowym, ale musi to być minimum 88 dni, wliczając w to weekendy i dni wolne od pracy w okresie zatrudnienia.

Jest tu spore pole do interpretacji i na wielu grupach na Facebooku obliczanie dni wzbudza wiele wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że aby dzień pracy został zaliczony, należy w ciągu dnia przepracować co najmniej 8 godzin, w innym wypadku ten dzień liczy się jako pół. Należy pracować w pełnym wymiarze godzin, czyli 38h tygodniowo. Pamiętajmy, że na payslipach nie ma dokładanej informacji ile godzin przepracowało się dziennie, wątpię żeby ktokolwiek to sprawdzał. Nie będę się wdawać w dyskusje, ja w razie czego przepracowałam więcej niż 88 dni liczone bez weekendów i dni wolnych.

Ważną informacją jest to, że nie trzeba pracować u jednego pracodawcy przez okres trzech miesięcy. Można rozbić to zatrudnienie i potem je zsumować. Czyli np. pracować miesiąc w kawiarni w Mackay i dwa miesiące jako instruktor nurkowania w Cairns.

DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO APLIKOWANIA O DRUGI ROK WORK AND HOLIDAY

Aplikując o drugi rok wizy Work and holiday subclass 462 należy przedstawić dowody zatrudnienia w określonym zawodzie. Aplikując należy przesłać kopie wybranych dokumentów takich jak:

  • payslipy
  • payment summary
  • referencje od pracodawcy
  • wyciąg z banku pokrywający okres zatrudnienia
  • wypełniony Employment Verification Form (formularz 1464)
  • wypełniona i podpisana umowa potwierdzająca potrącenia z pensji (więcej informacji znajdziecie tutaj)
  • group certificate 

Nie trzeba przesyłać wszystkich tych dokumentów. Jednak im więcej informacji wyślemy za pierwszym razem, tym szybciej nastąpi przyznanie wizy. Ja wysłałam wszystkie payslipy oraz wyciągi z wszystkich australijskich kont.

Dodatkowo należy:

  • przygotować kopię paszportu (ja wysyłałam również kopię dowodu osobistego i prawa jazdy)
  • przygotować kopię wyciągu z banku potwierdzającego wystarczającą ilość środków pieniężnych na utrzymanie się w Australii (co najmniej $5000) + na kupno biletu powrotnego
  • w momencie aplikacji nie można mieć więcej niż 31 lat
  • spełniać warunki zdrowotne (można zostać poproszonym o przeprowadzenie badań zdrowotnych).

WAŻNE: Jeśli jesteś w Australii i chcesz przedłużyć swój pobyt musisz aplikować zanim Twoja obecna wiza wygaśnie i zanim ukończysz 31 lat. 

Jeśli aplikujesz z Australii musisz pozostać w Australii do czasu rozpatrzenia wniosku, jeśli aplikujesz spoza Australii musisz poczekać na decyzję zanim przekroczysz granicę Australii.

Jeśli aplikowałeś o przedłużenie wizy, ale jeszcze Ci jej nie przyznano, a planujesz wyjechać z kraju musisz aplikować o Bridging Visa B. Koszt tej wizy to $140. Należy o nią aplikować nie później niż dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Jeśli aplikowałeś o wizę, a jeszcze Ci jej nie przyznano, a Twoja obecna wiza wygasa nadal możesz pozostać w Australii. Automatycznie po aplikacji generowana jest Bridging Visa A, która utrzymuje Twoją poprzednią wizę, Twoje prawa nie zmieniają się oprócz możliwości swobodnego wyjazdu z kraju, o czym pisałam wyżej.

JAK APLIKOWAĆ?

Dobra wiadomość jest taka, że można aplikować on-line. Całkiem przyjemna odmiana po staniu w kolejce pod Ministerstwem, aby odebrać zaświadczenie, a potem gnać do Berlina. Tych, którzy nie wiedzą o czym mówię, zapraszam do lektury tekstu o tym jak uzyskaliśmy Wizę Work and Holiday do Australii.

Najpierw należy założyć konto na portalu online.immi.gov.au. Aplikacja nie jest trudna, składa się ze standardowych pytań. Pod koniec należy przesłać wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające tożsamość, środki pieniężne oraz dowody potwierdzające zatrudnienie w jednym z określonych zawodów. Na koniec zostaniemy przekierowani do płatności. W chwili obecnej koszt wizy wynosi $440 + koszt płatności kartą. 

ILE TRZEBA CZEKAĆ NA NOWĄ WIZĘ?

Na to pytanie nie zna odpowiedzi nikt. My dostaliśmy wizę po 1,5 miesiąca. Od razu po aplikowaniu z automatu dostaje się Temporary Bridging Visa A, która uprawnia do zachowania tych samych przywilejów co na dotychczasowej wizie. Problem jednak pojawia się gdy chcemy wyjechać poza granicę Australii i trzeba aplikować o Temporary Bridging Visa B, której koszt wynosi ok. $145.00.


Mam nadzieję, że tym wpisem nieco rozjaśniłam Wam jak aplikować o przedłużenie wizy Work and Holiday w Australii. W razie pytań piszcie śmiało, jak tylko będę potrafiła to chętnie pomogę!