PLANTACJA KAWY NA BALI – JAK PRODUKUJE SIĘ NAJDROŻSZĄ KAWĘ NA ŚWIECIE?

Na Bali znajduje się dosyć sporo plantacji kawy. To właśnie tutaj mieliśmy okazję spróbować najdroższej kawy świata. Gotowi na małą wycieczkę po plantacji kawy, która znajduje się niedaleko Ubud?

Na plantację kawy wybraliśmy się po drodze na słynne tarasy ryżowe Tegalalang. Byliśmy na dwóch plantacjach kawy, jednak Bali Pulina zdecydowanie bardziej przypadła nam do gustu.

 Br Pujang Kelod Desa SebatuIndonezja

JAK PRODUKUJE SIĘ NAJDROŻSZĄ KAWĘ NA ŚWIECIE?

Do produkcji najdroższej kawy świata zaangażowane są luwaki, dzikie koty, które zjedzonych ziaren kawy nie trawią. Ziarna fermentują w ich żołądkach, następnie są wydalane. I to właśnie z odchodów luwaków produkowana jest podobno najlepsza kawa świata. Próbowałam, do kawy się nie przekonałam (herbaciara ze mnie!), Arek za to się zachwycał.

Herbaty na Bali nie produkują, lubią za to herbatą nazywać super słodkie napoje, które smakiem przypominają mi taką granulowaną herbatę z dzieciństwa (pamiętacie? Był smak cytrynowy i brzoskwiniowy, a jak nikt nie patrzył wyjadałam ją na sucho).

Na plantacji Bali Pulina oprócz świetnej kawy, serwują również genialne widoki na tarasy ryżowe. Zamówiliśmy sobie do tego sticky rice, który został podany z wiórkami kokosowymi. Najbardziej kokosowy kokos jakiego w życiu jadłam! Pycha!

Wstęp na plantację oraz degustacja kawy i herbaty jest darmowa. Dopiero za spróbowanie kawy luwak trzeba zapłacić 50 000 IDR czyli jakieś 12 zł.

jak sie produkuje najdrozsza kawe na swiecie kawa luwak

W najmniejszym koszyku znajdują się odchody luwaka. Następnie są gotowane we wrzątku i w ten sposób oczyszczane. Po ostudzeniu ziarna się obiera, a następnie praży nad ogniem. W Bali Pulina cały proces jest manualny. Kilogram kawy praży się przez 45 minut, następnie ubija w ogromnym moździerzu. Ostatnim etapem jest przesianie przez sito. Odpadki znów lądują w moździerzu.

A tak rośnie kawa. Czerwone ziarna nadają się już do zebrania.

jak sie produkuje najdrozsza kawe na swiecie kawa luwak

A oto przyprawy, które uprawiane są na tej plantacji. Wykorzystuje się je do produkcji smakowych kaw i herbat. Imbir, pieprz, kolendra, cynamon, gałka muszkatołowa. Na plantacji po raz pierwszy w życiu widziałam też drzewo kakaowca.

jak sie produkuje najdrozsza kawe na swiecie kawa luwak

jak sie produkuje najdrozsza kawe na swiecie kawa luwak

plantacja kawy Bali Pulina
Sticky rice z wiórkami kokosa i miodem. W tle filiżanki z herbatą i kawą smakową.

plantacja kawy bali pulina


Są tu kawosze? Skusilibyście się na najdroższą kawę świata wiedząc jak ją się produkuje?

 

 

Categories Bali świat zwiedź ze mną świat

About

Wciąż szukam swojego miejsca na ziemi. Mieszkałam prawie rok we Włoszech, potem 4 lata w UK w przepięknym Cambridge. Kolejne dwa lata spędziłam w Australii gdzie spełniałam swoje podróżnicze marzenia. Teraz wywiało mnie na mroźną północ Norwegii, gdzie znów odkrywam uroki życia w rytmie slow. Przeżywam ogromną fascynację minimalizmem, ideą slow life, a więc i slow travel. Kocham zieloną herbatę i dobrą książkę. Chętnie opowiem Wam jak zmieniam swoje życie i otaczającą mnie rzeczywistość.