jak-znalezc-prace-w-wielkiej-brytanii

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ W WIELKIEJ BRYTANII?

Kiedy przyjechałam pierwszy raz do Wielkiej Brytanii zachwycałam się dosłownie wszystkim. Wszystko było dla mnie nowe, nieznane i wtedy jeszcze magiczne. Kiedy 6 lat temu przyjechałam w wakacje do pracy do Anglii miałam okazję pierwszy raz skosztować angielskiego śniadania, rozmawiać w codziennych warunkach po angielsku, zarobić całkiem przyzwoite pieniądze i snuć plany o przeprowadzce. Kiedy skończyłam studia byłam na rozdrożu – sama do końca nie wiedziałam co chcę ze sobą i swoim życiem zrobić. Było to zaraz po cudownym roku spędzonym we Włoszech.

PRACA W WIELKIEJ BRYTANII

Jako że już znałam Cambridge i wiedziałam, że bez problemu znajdę tam pracę, spakowaliśmy się i rozpoczęliśmy naszą trwającą już ponad 2 lata przygodę w Wielkiej Brytanii. Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że była to dobra decyzja. Jakość życia jest nieporównywalnie lepsza niż w Polsce, nawet zarabiając najniższą krajową. Dzięki temu mogę pozwolić sobie na to co lubię robić w życiu najbardziej – na podróże.

Zastanawiacie się nad przeprowadzką do Wielkiej Brytanii? To nie zastanawiajcie się zbyt długo, przyjedźcie, spróbujcie, nie mówię, że jest to opcja dobra dla wszystkich i że będzie łatwo, ale jestem pewna, że będzie to przygoda, którą zapamiętacie na długo. Poza tym, jest to rewelacyjny i chyba najlepszy sposób na naukę angielskiego.

POZWOLENIE O PRACĘ I NATIONAL INSURANCE NUMBER 

Od kilku dobrych lat od Polaków nie wymaga się już pozwolenia na pracę. Żeby jednak pracować w Wielkiej Brytanii legalnie należy złożyć wniosek o tzw. National Insurance Number czyli numer ubezpieczenia społecznego – polski odpowiednik NIPu i PESELu w jednym. To przyznawany każdemu indywidualnie numer niezbędny do identyfikacji składek płaconych na ubezpieczenie zdrowotne i fundusz emerytalny.

SZKOLENIA I KURSY 

W Wielkiej Brytanii przykłada się niezwykłą wagę do przeróżnych kursów, treningów czy szkoleń. Nie bądź zdziwiony, jeśli zaraz na początku swojej kariery zawodowej zostaniesz wysłany na kurs dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i higieny pracy czy szkolenia jak pracować, gdy znajdziesz się sam w miejscu pracy. Do pracy na wakacje przyjeżdżałam do Cambridge przez 5 lat i niezmiernie mnie śmieszyło i dziwiło, że zanim rozpocznę pracę na sprzątaniu (sic!) muszę obejrzeć pouczający filmik o tym, jak prawidłowo podnosić i przenosić rzeczy, a potem następował egzamin praktyczny, w którym trzeba było się wykazać umiejętnością podnoszenia odkurzacza.

Z drugiej jednak strony, na Wyspach dużo większe znaczenie ma doświadczenie zawodowe oraz odbyte kursy i szkolenia niż studia. Nikogo nie rusza, że ukończyłam studia magisterskie, liczą się praktyczne umiejętności zdobyte podczas pracy bądź podczas różnorakich kursów. Szkolenia są często płatne, natomiast są zdecydowanie tańsze niż studia w Wielkiej Brytanii. I tak przykładowo jeśli chcesz zostać księgową/ym należy ukończyć kurs księgowości – mają one zwykle kilka etapów. Ciekawym jednak jest fakt, iż po ukończeniu dwóch, a czasami nawet jednego etapu, pozwoli Ci znaleźć pracę w danym zawodzie. Następnie już w trakcie danego zatrudnienia możesz kontynuować naukę. Pracodawcy czasami pokrywają koszty takich kursów, a ponadto podniesienie swoich kwalifikacji może wiązać się z podwyżką. Możliwości jest sporo i często od naszego sprytu i samozaparcia zależy, co będziemy robić i ile będziemy zarabiać. Warto pamiętać, że łatwo nie będzie.

AGENCJE PRACY

W Wielkiej Brytanii niezwykle popularne są agencje pracy. Wystarczy się w nich zarejestrować, określić zakres prac, który nas interesuje, czas kiedy jesteśmy dostępni, a oni wyszukują dla nas pracę. Rzadko jest to praca na pełen etat, częściej raczej zastępstwo, a najczęściej po prostu prace dorywcze. Można w ten sposób sobie dorobić parę groszy.


Pracowaliście kiedyś za granicą? Jakie macie doświadczenia? Co Was najbardziej zaskoczyło? A może nie wyjechalibyście z Polski? Dlaczego?